rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

W tym roku obchodziliśmy uroczyście 30 rocznicę strajku na Podbeskidziu, w którym czołową rolę odegrała załoga FSM. Przypomnę czytelnikom, że zarówno w lecie 1980 roku jak i w styczniu i w lutym 1981 roku zanim doszło do strajków, to były organizowane wiece i demonstracje wewnątrz FSM, a nie za bramą. Masówki odbywały się najpierw na wydziałach ( narzędziownia, mechanika, spawalnia, lakiernia, montaż), a potem np. w Bielsku-Białej ludzie poszli pod BOT, gdzie była siedziba dyrekcji !

Podobnie było zanim doszło do najdłuższego w historii powojennej Polski strajku (57 dni) jaki odbył się w Zakładzie Nr2 FSM w Tychach w 1992 roku.

Przywódcy wiecu stali na historycznych już schodach wewnątrz tyskiego giganta i zachęcali załogę do walki o prawa pracownicze.

Wtedy to w 1992 roku rozbito załogę na tą strajkującą wewnątrz Z-d2 FSM w Tychach, a za bramą to demostrowali łamistrajki !!!

Niewiele się dzisiaj mówi o trzydniowym strajku już we Fiat Auto Poland jaki miał miejsce w 1994 roku w Biesku-Białej i w Tychach ( bo rozpowszechniane jest kłamstwo, że we FAP nigdy strajku nie było) i wtedy też najpierw wiecowano na wydziałach, a potem pod BOT .

Wiec organizowany za bramą w niczym nie szkodzi dyrekcji, bo w tym samym czasie w środku zakładu panuje jeszcze wieksza aktywność dozoru i REPO, a produkcja idzie w niezakłóconym tempie .

Wiec za bramą, to jest jak para w gwizdek parowozu, która robi hałas, ale nie daje rezultatu w postaci ruszenia lokomotywy do przodu.

Argumenty etatowych zwiazkowców, że bez zgody dyrekcji nie można organizować wiecu w czasie pracy są tylko próbą szukania alibi dla własnej nieudolności osób oddelegowanych do dzialalności zwiazkowej !

Obecna ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych faktycznie utrudnia zorganizowanie legalnego strajku, ale daje jedno zielone światło dla natychmiastowego strajku, bo przepis mówi, że taki strajk można zorganizować bez żadnych protokołów rozbieżności, bez referendum i bez mediacji czy innych procedur, w przypadku zwolnienia pracownika za działalność w obronie innych pracowników.

Wyobraźmy sobie, że związek zawodowy organizuje wiec wewnątrz FAP Tychy od 13.45 do 14.15, w którym uczestnioczą dwie zmiany pracowników, a następnego dnia kogoś zwolnią za udział w wiecu, albo za nielegalne opuszczenie miejsca pracy, to wtedy strajk można legalnie zorganizować zaraz po wręczeniu chociażby jednemu pracownikowi wypowiedzenia!

Znam dyrektorów FAP i żaden z nich nie byłby taki odważny, aby kogokolwiek zwolnić za udział w pikiecie, zorganizowanej wewnątrz Fiat Auto Poland, bo wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że wtedy już nie potrzeba ani listy pracowników ani referendum aby zatrzymać fabrykę i ogłosić strajk !

Protest wewnątrz zakładu ma również zupełnie inną siłę oddziaływania, bo wtedy poza kamerami mediów, pracownicy dużo swobodniej sie wypowiadają i mówią o swoich problemach, a przecież pikiety nie powinny być dla dziennikarzy lecz dla załogi !!!

Poza tym pikieta wewnątrz FAP w godzinach pracy bardziej skonsoliduje załogę, aniżeli zatrzymywanie na parkingu autobusów, którymi zmęczeni całą dniówką pracownicy wracają do odległych o niekiedy kilkadziesiąt kilomtrów domów i mieszkań.

Protestu nie organizuje się przeciw kierowcom autobusów, lecz przeciw dyrekcji, a zatem powinien się odbywać wewnątrz Fiat Auto Poland, a nie za bramą !

Wiecu nie organizuje się dla dziennikarzy, lecz dla załogi, a jak będzie strajk, to dziennikarze sami przyjadą tłumnie bez uprzedniego wykonania telefonów do redakcji różnych mediów na temat kolejnej pikiety za bramą.

Pamiętajmy, że za bramą w Tychach, to demonstrowali w 1992 roku łamistrajki !!!

Rajmund Pollak

2011-03-30 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 517449
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Wiecować należy we Fiat Auto Poland, a nie za bramą !, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała